Zuhanyzó duguláselhárítás

2024.09.27

A zuhanyzó duguláselhárítása házi praktikákkal



Mi is az a zuhanyzó?


A zuhanyzó egy fürdőszobai helyiség vagy berendezés, amelyet a test tisztálkodására használunk vízpermet formájában. Általában egy zárt vagy részben zárt tér, ahol a víz egy zuhanyfejen keresztül áramlik, amelyet a testünkre irányítunk.

A zuhanyzók víztakarékosabbak, mint a fürdőkádak és idősebb korban kényelmesebb a használatuk, mivel kisebb peremmel rendelkeznek.

A zuhanyzók többféle kialakítással rendelkezhetnek, amelyek különböző igényekhez és fürdőszobai elrendezésekhez illeszkednek.


 Sarokzuhanyzó: Az egyik leggyakoribb típus, amely a fürdőszoba sarkába van telepítve, így helytakarékos megoldást nyújt. Jellemzően két fal között helyezkedik el, és két üvegajtóval vagy tolóajtóval rendelkezik.

Négyszögletes zuhanyzó fülke: A sarokzuhanyzók egy variációja, ahol a zuhanyzó négyzet vagy téglalap alakú. Ideális kis fürdőszobákban.

Ívelt fülkés zuhanyzó: Az ilyen típusok lekerekített frontokkal rendelkeznek, ami elegánsabb megjelenést kölcsönöz, és több helyet biztosít a zuhanyzótérben.


Épített, egyedi méretű zuhanyzók: Ezeket általában teljesen a fürdőszoba részeként építik meg, egyedi méretekkel és anyagokkal. Tökéletesen illeszkednek a rendelkezésre álló helyhez, és lehetőséget adnak különleges megoldásokra, mint például mozaikcsempe, padlófűtés, vagy ülőpadok beépítése.

A zuhanyzó kiválasztása nagymértékben függ a fürdőszoba méretétől, az igényeinktől, valamint az esztétikai preferenciáinktól. A modern technológia és a különféle stílusok széles választéka lehetővé teszi, hogy mindannyian megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb megoldást.

Mitől dugul el a zuhanyzó?


 Zuhanyzó dugulás okai:

1. Hajszálak: A leggyakoribb ok, ami miatt a zuhanyzó eldugul, az a hajszálak felhalmozódása a lefolyóban. Ezek könnyen összegabalyodnak, és akadályozzák a víz szabad áramlását.

2. Szappanmaradék: A szappan és tusfürdő maradványai összetapadnak a hajszálakkal és más szennyeződésekkel, ami vastag réteget képez a csövek belsejében.

3. Vízkő: A kemény vizből kicsapódnak, az oldott ásványi anyagok a csövekben, ami szűkíti a lefolyó átmérőjét, és idővel dugulást okozhat.

4. Egyéb szennyeződések: Bármilyen egyéb törmelék, például homok, por, vagy akár a fürdőszobai termékek apró darabkái is hozzájárulhatnak a duguláshoz.


Hogyan lehet megelőzni a dugulást?
 

1. Hajfogó használata: Egy egyszerű hajfogó háló elhelyezése a lefolyónál segít megakadályozni, hogy a hajszálak a csövekbe kerüljenek.

2. Rendszeres tisztítás: Fontos, hogy rendszeresen tisztítsa a lefolyószifont. Ezt megteheti vegyi tisztítószerekkel vagy természetes anyagokkal, mint például ecet és szódabikarbóna.

3. Forró víz: Havonta egyszer öntsön forró vizet a lefolyóba, hogy feloldja a szappan és a zsíros lerakódásokat.


Mit tehet, ha már eldugult a zuhanyzó?
 

1. Pumpálás: Egy egyszerű WC-pumpa használata segíthet fellazítani és eltávolítani a dugulást.

2. Vegyi lefolyótisztítók: Csak folyékony állagú lefolyótisztítószert szabad használni és abból se az agresszív iparit!!! A zuhanyzó szifonjába bele kell önteni az egész flakon lefolyótisztítót és hagyni kell állni 2-3 órát. Ha letelt a 2-3 óra, akkor egy jó nagy melegvizes öblítést kell alkalmazni.

3. Házi megoldások: Próbálkozhat ecet és szódabikarbóna keverékével is. Először szórjon szódabikarbónát a lefolyóba, majd önts rá ecetet, és hagyd állni 25-30 percig, végül öblítse le forró vízzel.

4. Lefolyótisztító spirál: Egy csőtisztító spirál segíthet a mélyebb, makacsabb dugulások eltávolításában, de csak az épített zuhanyzóknál. Műanyag tálcás zuhanyzónál TILOS a csőgörény használata, mert kilukasztja,  szétrepeszti a szifont, vagy a flexibilis bekötőcsövet!!!

5. Szakember hívása: Ha a fentiek nem segítenek, akkor duguláselhárító szakembert kell hívni, aki speciális eszközökkel tudja megszüntetni a dugulást.

A zuhanyzó dugulás kellemetlen probléma, de a megelőzéssel és a megfelelő eszközök használatával sok kellemetlenség elkerülhető!